Gündem

"ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN"

6 Şubat 2019 . 17:00

İçişleri Bakanlığı trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “ Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Bolu’da trafik uygulaması gerçekleştirildi. Uygulama kapsamında Bolu genelinde 111 noktada 545 personel görev aldı.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla 81 ile genelge gönderdi ve ülke genelinde aynı anda uygulamanın başlamasını istedi. Bu kapsamda Bolu’da da Bolu Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmayla İzzet Baysal Caddesi valilik önünde uygulama başlatıldı.

  Karayolları trafik kanununun 74’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile trafikte can kayıplarının yaklaşık yüzde 23’ünü oluşturan yayalara yönelik bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile yaya öncelikli trafik anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.  Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken ‘yavaşlama’, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa “ilk geçiş hakkını” vermesi zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla eylem gerçekleştirildi. Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlar kamuoyuna duyuruldu.

  • SSDETTNTOPCUOLU12 Şubat 2019 . 14:52

   Herşey çok güzel ama sizler için önemli olmayan yaya geçitlerindeki rampaları iki parmak veya üç,beş parmak yüksekliğindeki yükseltiler engelli araçlarına göre düzenlenmesi lazım.!!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.