Gündem

Bir demircinin başarı hikayesi

17 Mayıs 2018 . 17:46

Kıbrıscık’ta 1985 yılında henüz 23 yaşındayken bir evin odasını dükkana çevirip 12 yaşındaki kardeşini de yanına alarak sıcak demir üretimine başlayan Süreyya Kocadağ, şimdi Bolu’da toplam 40 kişinin çalıştığı iki üretim tesisinin sahibi olarak sektörde hizmet veriyor.  Kocadağ, “Bu günlere dürüst çalışarak, insanların işini benimseyerek, işimizi severek yaparak geldik” dedi.

  Şu anda 56 yaşında olan Süreyya Kocadağ, ortaokuldan sonra Bolu Sanayi Sitesi’nde demirci atölyesinde çırak olarak işe başladı. Askere gidene kadar çırak, kalfa ve usta olarak çalışan Kocadağ, vatani görevini tamamladıktan sonra 23 yaşında memleketi Kıbrıscık ilçesinde bir evin odasını kiralayak ilk işyerini açtı. Kocadağ, ilkokulu yeni bitiren ve o zaman henüz 12 yaşında olan kardeşi Fevzi Kocadağ’ı da yanına alarak sıcak demir, soba ve zirai aletler üretimine başladı.

  BOLU’YA TAŞINDI

  Kocadağ, Kıbrıscık’ta işlerin azalması üzerine 1993 yılında Bolu’ya taşınarak Aktaş Mahallesi’nde 48 metrekarelik dükkanda ikinci işyerini açtı. Burada 4-5 personelle çalışan Kocadağ, geçen sürede kademeli olarak işleri büyüttü. 2005 yılında gelişen teknoloji ile birlikte makinelerini yenileyen Kocadağ, aynı yıl Bolu Sanayi Sitesi’ne taşınarak burada ilk büyük üretim tesisini kurdu. Kocadağ, 2017 yılında da Küçük Sanayi Sitesi’nde 9 dönüm arazi içinde 1600 metrekare kapalı alana sahip raf fabrikasını devraldı.

  Süreyya Kocadağ, şimdi iki tesiste oğlu Samet Kocadağ ve yanında çalışmaya devam eden kardeşi Fevzi Kocadağ’ın yanında 2’si mühendis toplam 40 personel ile sektörde hizmet vermeye devam ediyor. Kocadağ Metal’de, çelik konstrüksiyon imalatı ve montajı, raf sistemleri imalatı ve montajı, çeşitli ebat tür ve kalınlıkta sac satışları, çeşitli ebat tür ve kalınlıkta profil ve çelik imalatı yapılıyor. Bolu ile birlikte çevre illere de ürün gönderiliyor.

  33 YIL SONRA AYNI POZ

  Süreyya Kocadağ’ın, 1985 yılında Kıbrıscık’ta küçük kardeşi ile demir tezgahının başında çektirdiği fotoğraf, işyerindeki ofisin duvarında duruyor. 33 yıl sonra kardeşi ile tezgahın başında aynı pozu veren ve duygu dolu anlar yaşayan Süreyya Kocadağ, “Bu fotoğraf bizi terbiye ediyor. Ona baktıkça kendimizi belli bir seviyede tutuyoruz” dedi.

  ‘DÜRÜST ÇALIŞARAK BUGÜNLERE GELDİK’

  Bir evin odasını dükkana çevirerek başladığı işini yıllar içinde kademeli olarak büyüttüğünü ifade eden Kocadağ, şöyle konuştu:

  “Bu günlere çalışarak geldik. Dürüst çalışarak, insanların işini benimseyerek, yaptığımız işte severek çalışarak bugünlere geldik çok şükür. Bundan sonra da aynı şekilde devam etmek istiyoruz. Şu anda Bolu sanayisinde fabrikalar olsun, çevre illerde olsun sanayi esnaflarına  raf imalatı, çelik konstrüksiyonda elimizden gelen hizmeti veriyoruz. Çevre şehirlere yönelik de çalışmamız var. Hedefimiz, aynı çizgimizi devam ettirerek büyümeye devam ederek memleketimizin ekonomisine katkımız olursa ne mutlu bize.”

  • AsmAltinda17 Mayıs 2018 . 21:07

   Allah cc basarinizi daim eylesin daha çok insana is vermenizi nasip etsin
   %100

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.