Gündem

Üçüncü iftar koruyucu ailelerle yapıldı

10 Mayıs 2019 . 00:53

Bolu Valisi Ahmet Ümit, eşi Şengül Ümit ile birlikte ramazan ayının 3. gününde Bolu’daki koruyucu aileler ile bir araya gelerek, birlikte oruç açtı.

Üçüncü iftar koruyucu ailelerle yapıldı

  Solmaz- Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen iftar programına Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik ve Koruyucu Aileler ile korunan çocuklarımız katıldı.

  Düzenlenen iftar programında bir selamlama konuşması yaparak ailelere hitap eden Bolu Valisi Ahmet Ümit, 2013 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Gönül Elçileri’ projesi kapsamında Koruyucu Aile sisteminin geliştirildiğini aktardı.

  Ailenin en değerli meyvesinin çocuk olduğunu ifade eden Vali Ümit, programda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “AİLEYE DEĞER VEREN BİR MİLLETİZ”

  “İnsan yeryüzünün en şerefli varlığıdır. Her insan bir âlemdir ama muhtaçtır. İhtiyacı bir yudum huzurdur. İnsanın huzur merkezi, limanı ise ailedir. Aile toplumun temelidir. Ailenin en güzel eseri ise çocuktur. Çocuk, ailelerin huzur kaynağı ve gülüdür. Bir babanın çocuğuna bırakabileceği en değerli ve en büyük miras güzel ahlaktır. Ama çocuğun iyi yetişmesi için aile ocağına ihtiyaç vardır. Maalesef bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Aile ocağında yer almayan çocuklarımız için devletimiz çocuk yuvaları vb. yerleri kurarak, çocuklarımızın yetişmesini amaçladı. Ama yetmedi. Bu yurtlarda her imkân vardı ama şefkat eksikliği vardı. Bunun üzerine 2013 yılından itibaren Koruyucu Aile uygulaması getirildi” dedi.

  “BOLU, KORUYUCU AİLE SAYISI BAKIMINDAN TÜRKİYE’DE İLK 10’UN İÇİNDE”

  Koruyucu Aile uygulaması sayesinde çocuklarımızın şefkate kavuştuğunu belirterek konuşmasına devam eden Vali Ümit, “Bugün siz bu çocuklarınıza sahipsiniz ve çocukların üzerine titreyip, onların en çok ihtiyaç duyduğu şefkat eksiğini kapatıyorsunuz. Gerçekten çok kutsal bir görevi ifa ediyorsunuz. Bolu, Koruyucu Aile sayısı bakımından Türkiye’de ilk 10’un içinde. Amacımız bu tür çocuklarımızın devlet kurumundan aile kucağına aktarılmasıdır” şeklinde konuştu.

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi; “Siz değerli hami ailelerle bu sofrada bulunmaktan onur duyuyorum. Sizleri, bu özel davranışınız nedeniyle kutluyorum. Devletimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Ramazanınız hayırlı, ibadetleriniz makbul olsun. Evlatlarınız hayırlı, ömrünüz uzun olsun.”

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit ise Koruyucu aile sisteminin öneminden bahsederek, Türkiye’de ilk onda yer alan Bolu’nun bu sisteme en iyi entegre olan illerden olduğunu ifade etti.

  Yapılan konuşmaların ardından Akşam Ezanının okunması ile oruç açıldı.

  İftar programında ayrıca Bolu Valisi Ahmet Ümit ve eşi Şengül Ümit tüm masaları tek tek gezerek hem ailelerle hem de çocuklarla yakından ilgilenip onlarla sohbet etti, duygularını paylaştı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.