Gündem

Bu kararda geri adım yok

8 Temmuz 2019 . 10:59

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Birinci derece deprem bölgesi ilan edilen Demirciler Mahallesi sakinlerini uyardı. Yüzde 50 anlaşmanın sağlandığı mahalle için alınan karardan geri adım atılmasının mümkün olmadığını söyleyen Allar, uzlaşmaya yanaşmayan vatandaşlara çağrıda bulundu.

Bu kararda geri adım yok

  Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili devam eden çalışmalara ilişkin basın açıklaması yaptı. Belediye Başkanı Mustafa Allar, basın açıklamasında; ‘’ İlçemiz Demirciler Mahallesi Riskli Alan Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili  çalışmalara ilişkin  süreçte geldiğimiz nokta, alandaki hak sahipleri ile uzlaşma görüşmelerinin yapılarak, uzlaşmaların tamamlanması aşamasıdır. Bu kapsamda, yapılan ihale sonucunda Belediyemiz adına, işin proje ve uzlaşma görüşmelerinin yapımına yönelik çalışmalarını yürüten, Bes İmar İnşaat Yatırım San. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından, Hacı Emin Efendi caddesi üzerinde Kentsel Dönüşüm Ofisi açılarak, uzlaşma görüşmelerine başlanılmış  ve yaklaşık %50 oranında uzlaşma sağlanmıştır. Ancak; uzlaşmaların daha hızlı bir şekilde devam etmesi ve yapım ile ilgili son aşamaya geçilebilmesi için, alanda uzlaşma sağlanmamış olan  hak sahibi vatandaşlarımızın da,  tapuları ile ilgili  yapılması gereken işlemleri( veraset,intikal vb.) varsa yapmaları ve uzlaşma görüşmelerine katılmaları gerekmektedir.

  “RİSKLİ ALAN” İLAN EDİLMİŞTİR

  Bilindiği üzere, Demirciler mahallesindeki 11.75 hektarlık alan, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edilmiştir. Alanın, riskli alan ilan edilmesinden sonra, Belediye olarak öncelikle, alanın halihazır harita ve kadastral haritaları yaptırılmıştır. Bahse konu riskli alanda, hak sahipliği tespiti, gayrimenkul değerleme, jeolojik-jeoteknik zemin etüt raporlarının yapılması, imar planlarının yapımı,18. Madde uygulaması, kentsel tasarım projesinin yapımı, kentsel dönüşüm uygulama projelerinin yapımı, uzlaşma görüşmelerinin yapılması için danışmanlık ihalesine çıkılmıştır. Yapılan ihale sonucunda, Bes İmar İnşaat Yatırım San. ve Tic.Ltd.Şti. ile sözleşme imzalanarak, yer teslimi yapılmış ve işe başlanılmıştır.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN İPTALİ VEYA DURDURULMASI GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLAMAZ

  Demirciler Mahallesi Riskli Alan Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak, bugüne kadar, hak sahipliği tespiti, gayrimenkul değerleme, İmar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporların hazırlanması, mevcut durum analizi, nazım ve uygulama İmar Planlarının yapımı, kentsel tasarım Projesi ve  dönüşüm modeli çalışmaları, mimari uygulama  proje çalışmaları tamamlanmış ve  Bakanlıkça incelenerek onaylanmış olup, onaylanan projeler doğrultusunda da uzlaşma görüşmelerine başlanılmıştır. Uzlaşma görüşmelerinin tamamlanmasından sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile gerekli görüşmeler yapılarak  yapım  ihalesine çıkılacaktır. Proje ile ilgili gelinen bu noktada, İlçemiz Demirciler Mahallesi Riskli Alan Kentsel Dönüşüm Projesinin iptali veya durdurulması gibi bir durum söz konusu olmayıp, çalışmalarımız aynı şekilde devam etmektedir. Uzlaşma sürecinin hızlandırılması adına, alanda hak sahibi olan vatandaşlarımızın uzlaşmalara gerekli katılımı sağlamalarını rica ediyorum.

  AMACIMIZ RİSKLİ ALANIN, SAĞLIKLI, GÜVENLİ, YAŞANILABİLİR BİR  HALE GETİRİLMESİNİ SAĞLAMAKTIR

  Amacımız, 1. Derece deprem bölgesinde ve Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan ve mevcut yapı stoğunun neredeyse %95’ini deprem yönetmelik şartlarını taşımayan, can ve mal güvenliği açısından riskli yapıların oluşturduğu riskli alanın, sağlıklı, güvenli, yaşanılabilir bir  hale getirilmesini sağlamaktır. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın gerekli duyarlılığı ve özveriyi göstereceklerine  canı gönülden inanıyorum’’ dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.