Gündem

"İLYAS" geldi, israf bitecek

19 Temmuz 2019 . 07:44

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında İLYAS görüşüldü. İçişleri Bakanlığı tarafından ve bütün illerde uygulanmaya başlayan İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) sayesinde kurumlar tarafından nereye, ne yapılıyor? Ne zaman yapılıyor? Artık anında canlı olarak görebilecek. Yani artık kimsenin benim bu planlamadan haberim yoktu bahanesi olmayacak.

"İLYAS" geldi, israf bitecek

  Ülke genelinde ve ilimizde yapılan yatırımlarda genelde kurumlar arası yaşanan en büyük problem bilgi eksikliğine bağlı yatırımların boşa gitmesinden kaynaklanıyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından bu sorunun giderilebilmesi için yeni ve etkili bir çözüm bulundu. İLYAS adı verilen İl Yatırım Takip Sistemi ile birlikte artık kurumlar yapılacak çalışma ve iş planlamalarını anında görebilecek. Yani artık bir kurumun yaptığı işi bir başka kurum kendi altyapısını kurmak için yada bir başka bahaneyle gelip bozmayacak, bilgi eksikliğinden kaynaklanan kamu kaynağı israfı boşa giden paralar bu yolle engellenmiş olacak. İl Koordinasyon Kurulu’nun 2019 yılı 3’üncü dönem toplantısında bu konu görüşüldü. İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Bolu Valisi Ahmet Ümit, Belediye Başkanı Tanju Özcan, Vali Yardımcısı İlhan Turgut, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri katıldı.

  VALİ ÜMİT “İL YATIRIM TAKİP SİSTEMİ” HAKKINDA BİLGİ VERDİ

  Bolu Valisi Ahmet Ümit, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısının ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “Toplantımızın amacı, 2019 yılı yatırımlarının 2. döneminin değerlendirilmesinin yapılması, gelinen son durum hakkında kurul üyelerine bilgi verilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanmasıdır.

  İçişleri Bakanlığımızca ülke çapında geliştirilen kamu yatırım projelerine ait verilerin tek bir sistem üzerinden elektronik ortamda kayıt altına alınarak yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenmesi ve analiz edilmesi amacıyla İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) geliştirilmiş ve uygulamaya açılmıştır. Bu kapsamda; bundan sonraki dönem toplantılarında girilecek bilgilerin doğru, tutarlı ve uyumlu olmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

  PROJELERİN BEDELLERİ TOPLAMI 3 MİLYAR 668 MİLYON TL

  1 Ocak – 30 Haziran 2019 döneminde ilimiz genelindeki projeler özet olarak değerlendirildiğinde; İl genelinde; 104’ü merkez, 37’si Gerede, 25’i Mengen, 17’si Mudurnu, 16’sı Göynük, 12’si Kıbrıscık, 8’i Dörtdivan, 7’si Seben, 7’si Yeniçağa ve 25’i muhtelif (yani birden fazla ilçelere ait) olmak üzere toplam 258 proje yürütülmüştür.

  Ödeneklerin; (89) Milyon TL’si Eğitim, (87) Milyon TL’si Ulaştırma-Haberleşme, (20) Milyon TL’si  Tarım, (1,5) Milyon TL’si Turizm, (1,5) Milyon TL’si Sağlık, (161) Bin TL’si Enerji ve (97) Milyon TL’si DKH (Diğer Kamu Hizmetler)  sektörüne aittir.

  KURUMLARDAN GELEN 258 PROJE VAR

  Belediye Yatırımları;

  Proje Bedelleri Toplamı: (224) Milyon (657) Bin TL,  2019 Yılı Ödenekleri: (53) Milyon (127) Bin TL’dir. Yılı Ödeneklerinin Harcaması: (5) Milyon (202) Bin TL olup, nakdi gerçekleşme oranı (%10)’dur.

  Kurumlardan alınan bilgilere göre 258 projeden; Proje Aşamasında olan 36 adet, ihale safhasında olan 49 adet, ihalesi yapılmış olan 10 adet, devam etmekte olan 131 adet ve bitmiş olan 32 adet projemiz vardır.

  Projelerin sektörel dağılımı ise; eğitim sektöründe 33 adet, enerji sektöründe 3 adet, sağlık sektöründe 20 adet, tarım sektöründe 37 adet, turizm sektöründe 19 adet, ulaştırma-haberleşme sektöründe 39 adet ve diğer kamu hizmetleri sektöründe 107 adet olmak üzere toplamda 258 projemiz vardır” dedi.

  VALİ ÜMİT ÖDENEK TAKİPLERİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

  Vali Ümit, Bolu’da inşaat mevsiminin kısa olması nedeniyle ödeneklerin takibini sıkı bir şekilde yaparak, kurumlararası diyaloğu geliştirerek projelerin hızlandırılmasının ve bir an önce sonuçlandırılmasının büyük önem arz ettiğini belirtti.

  2019 yılı yatırım teklifleri hakkında da katılımcılara bilgiler aktaran Bolu Valisi Ahmet Ümit, “2020 yılı yatırım teklifleri belli olan 9 kamu kurumuna ait toplam 80 proje olduğu görülmektedir. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının proje teklifleri belli olduğunda, proje sayısının artacağı beklenmektedir. Bu özet bilgilerin arkasından 2019 yılı 3. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısını başlatıyorum. Bölge Müdürlüklerimizden başlamak üzere sırasıyla kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerini kürsüye davet edeceğim. Kurumlarının yatırımları ile ilgili bilgileri kurum amirlerinin kendilerinden dinleyeceğiz. Koordinasyonu gerektiren hususları birlikte değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

  SUNUMLAR YAPILDI SORULAR CEVAPLANDIRILDI

  Vali Ümit’in konuşmasının ardından toplantıda Bölge Müdürleri ve İl Müdürleri kendi kurumları ile ilgili Bolu’da biten ve yapımı devam eden yatırım ve projeler hakkında sunumlar yaptılar ve kurumları ile ilgili sorulan soruları cevaplandırdılar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.