Gündem

Alkol ruhsatı verilecek alanlar belli oldu

8 Ağustos 2019 . 10:10

Ağustos ayı belediye meclis toplantısının ikinci oturumunda alkol ruhsatı verilecek güzergahlarla ilgili gündem maddesi onaylandı.

Alkol ruhsatı verilecek alanlar belli oldu

  Ağustos ayı belediye meclis toplantı gündemine damga vuran karar alkol ruhsatı verilecek işletmelere ilişkin güzergah belirleme kararı oldu. Alkol ruhsatı verilecek alanlar karara göre Belediye önünden başlayarak Uğur Mumcu Parkı'na kadar olan yol, Kadın Doğum Hastanesi kavşağı ile Cici Taksi durağı kavşağı arasındaki yol, 14 Burada AVM'nin önünden Yurdaer Otel arasındaki yol, Karacasu yolu, Sağlık Müdürlüğü ile Kalıcı Konutlar arasında Deniz Pastanesi'ne kadar giden yol, Karaçayır Migros bölgesine ve Yaren Kokereç ile Alpağut Kahvesi arasındanki yol, ve alkol ruhsatı verilebilecek. Ruhsat verilirken cami ve okul uzaklıkları göz önünde bulundurulacak.

  ESKİ ALAN İPTAL EDİLDİ

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kendi yönetiminde aldıkları karar öncesi 2010 yılında alınan ve hala yürürlükte olan alkol ruhsa verilebilecek alanların iptalini meclis üyelerinin oylarına sundu. D – 100 Karayolu Batı Kısmı, D – 100 Karayolu Doğu Kısmı, Stadyum Caddesi, İsmet Paşa Caddesi, Ferit Talay Caddesi, İzzet Baysal Caddesi ve devamı, D – 100 Karayolu Ankara Çıkışına kadar olan yer, Atatürk Bulvarı, Akıncı Sokak, Kaplıca Yolu, Taşhancılar Caddesi, Karacasu Yolu üzerinde bulunan Büyüksu Deresi boyu bütün halinde kabul edilerek alkol ruhsatı verilmesine izin verilen karar meclis üyelerinin oy birliği ile kaldırıldı.

  GÖNLÜM İSTER Kİ KİMSE KULLANMASIN

   Konu hakkında görüş bildiren Belediye Başkanı Tanju Özcan şunları söyledi “Karar oy birliği ile olumlu çıkmış. Siyaseten bunu kullanmaya çalışıyorsun. Bunu kullanmaya çalışan arkadaşımız o zaman da belediye meclisi üyesi. Bugün gelecek olan konuda çok daha kapsamlı olan alkollü ruhsatları için geçmişte alınan kararda olumlu oyu var. Ben şimdi sormayacak mıyım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye. Artı 2012’de pavyonların yapılabileceği uygun alanı da eklemişler. Biz bu kararı niye yürürlükten kaldırıyoruz? Çünkü hala geçerli. Biz bunun geçerli olduğunu da biliyorduk. Önce onu kaldıralım dedik. Bu kararın geçerli olduğunu bile bile fırsat bilip kimseye ruhsat vermedik. Bir tek kişi almadı. Biz şunu arzu ediyoruz, bu şehirde alkol kullananlar var. Gönlüm ister ki kimse kullanmasın. Benimde gönlümden geçen bu. Alkol kullananlar olduğunu da unutmamamız lazım. İkincisi kapalı mekanların dışına çıkınca nerede içiyor bu insanlar? Yol kenarlarında içiyorlar. Bu görüntüleri görmek sizin hoşunuza gidiyor mu? Sonra tuvalet bulamadıkları için ihtiyacını yol kenarında giderenler var. Ben eşim ve çocuğum ile geçerken rahatsız oluyorum. Sizin de rahatsız olduğunuzu düşünüyorum. Bu bölgeleri kanun niye belirlemiş? Buraları zapt altına alın diye. Dördüncü Murat alkolü yasaklamış ama kendi kullanmış. Bunu minimum hale getirmeye çalışıyoruz. Biz eski başkanın kararının çok daha daraltılmış halini belediye meclisine kabul ettirmeye çalışıyoruz. İşin özü bu arkadaşlar”

  PARİS BELEDİYESİ VERMEZ SİZİN VERDİĞİNİZ O KARARI

   Bizim aldığımız karar da eğer bugün geçerse herkesin alkol ruhsatı alamayacağını hatta herkesin adeta bir GBT sorgusundan geçeceğini söyledik. Bu konuda en az sizin kadar hassasız. İlla alkol ruhsatı verilmesine gerek yok. Atatürk Bulvarı’nı biz de getireceğiz. Atatürk Bulvarı’nda belki kimse alkol ruhsatı alamayacak. Belirtilen alanlarda alınacak taleplerde kimseye vermeyeceğiz. Bu karar buralarda herkes alkol ruhsatı verilecek demek değil. Valla öyle bir şey olsaydı 2010 yılında gelen karar ile Bolu, Antalya’dan daha çok alkollü bölgeye sahip olurdu. Paris Belediyesi vermez sizin verdiğiniz o kararı. Moskova Belediyesi’nde o kadar alan yoktu. Biz daha çok çeki düzen vereceğiz. Ak Parti döneminde alınan kararı daraltarak hayata geçiriyoruz. Belki yeni bölgelerde kimse alkol ruhsatı alamayacak. Biz de ruhsat vermeye çok hevesli değiliz. Hem diyoruz ki Bolu turizm şehri olsun hem de alkol alanlar dışarıda içmesin diyoruz. Gece cami avlusunda içenler var. Bırak bunları kapalı alanlar altına alalım. Alaaddin yolu diye bir yer var biliyor musunuz Bolu’da? Bütün içenlerin isim taktığı bir yer. Üniversite yolunda burası. Orada dizili araçlar ne yapıyor zannediyorsunuz?” Gündem görüşmesi sonunda belirlenen bölgeler oy çokluğu ile kabul edildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.