Gündem

ASFALT KONUSUNDA KİM HAKLI? KİM DOĞRU SÖYLÜYOR?

16 Ağustos 2019 . 06:49

İl Özel İdare'nin asfalt yapım işi ihale tartışması kelimenin tam anlamıyla yılan hikayesine döndü. Asfalt işini almak isteyen Bolu Belediyesi ile Özel İdare'den yapılan açıklama kafaları karıştırdı.

ASFALT KONUSUNDA KİM HAKLI? KİM DOĞRU SÖYLÜYOR?

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Özel İdare ve Bolu Belediyesi arasında asfalt yapım işi konusunda olan protokol Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’In iddiasına göre siyasi sebeplerden dolayı bozuldu. Özcan’ın iddiasına göre daha önce Ak Parti yönetiminde olan belediye CHP’li bir belediye başkanına geçince işler değişti.

  KURUMLAR BİRBİRLERİYLE PROTOKOL YAPABİLİR

  Özel İdare tarafından yaptırılan asfalt yapımı ve sıcak asfalt alımıyla ilgili bütçe kalemi hayli yüksek. Tanju Özcan bu rakamın Bolu Belediyesi’nde kalması gerektiğini söylüyor. Özcan kurumlar arası protokol yapabilir diyerek asfalt ihalesinde en düşük teklifi veren firmadan daha düşük teklif vermeye hazır olduklarını ve bu paranın Bolu’da kalması gerektiğini söylüyor. Özcan bu konuda duyduğu rahatsızlığı meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada şu sözlerle ifade etmişti; Kartalkaya yolu asfaltını en son kim yaptı 20 yıl önce? Maşallah yirmi yıl da dayandı bu asfalt. Bolu Belediyesi nasıl yaptı bunu? Protokolle yaptı. O zamanki Belediye Başkanı Yüksel Ceylan gitti, görüştü, bu yapıldı. Bu sefer protokol yapmadılar, önce ihale yaptılar. İhaleyi bir firma aldı. Belediyeyle çalışan bir firma aldı. Bizim yan firmamız gibi. İptal ettiler soyut gerekçelerle. İptal etmeden önce, o yan firma almadan önce biz bir teklifte bulunduk. Dedik ki: Bakın şu fiyat verilmiş, normalde o fiyatla şirketin üzerine kalması lazım. Gelin dedik biz Bolu Belediyesi olarak aynı şartlarda bunu daha ucuza yapalım. O zaman ne denildi? ‘Valiliğe zamanında ulaştıramadığımız için biz de bu arada ihaleyi iptal ettik.’ dediler. İkinci kez ihale yapıldı 23 Temmuz’da, bekledik. Orada ihaleyi alan firmanın altında bir teklifle yeniden Valiliğe müracaat ettik. Dedik ki bak sen bu işi 10 liraya yaptırmak istiyorsun örneğin. 9 liraya aynı şartlarda belediye olarak ben yapmaya hazırım. Kamunun menfaati var her iki konuda da. Yani buradan para kazanılacaksa Bolu Belediyesi kazanacak; hem daha az kazanacak hem de onu halka hizmet olarak verilecek. Ya sen bunu nasıl kabul etmezsin… Bunun ihale mevzuatına aykırı bir şeyi yok. Kurumlar birbirleriyle protokol yapabilir, yapmışlar defalarca daha önce. Orada fazladan giden para aynı zamanda senin paran. ‘Hayır kardeşim ben 11 liraya A firmasına yaptırırım, 10 liraya siyasi sebeplerden Bolu Belediyesine yaptırmam’ anlayışını ben kabul edemiyorum. İlkinde ‘hadi olabilir’ dedik yanlış anlamadır dedik. Ama ikincisinde kötü niyet arıyorum” dedi.

  CHP’Lİ BİR BAŞKAN OTURUYOR MANTIĞIYLA HAREKET EDERSEN…

  “İşte Kartalkaya’ya 20 yıl önce atılan asfalt daha yeni bozuldu. Sen bu şartlarda Bolu Belediyesine, Bolu Belediyesinde CHP’li bir başkan oturuyor mantığıyla hareket edersen kamuyu zarara uğratırsın kendini de rezil edersin kamuoyunda. Biz ne diyoruz sana. İhalede bir rakam ortaya çıkmış, ihale komisyonunun takdiri. Biz demişiz ki Bolu Belediyesi olarak, protokol teklifinde bulunmuşuz. Biz ilahede bir rakam çıkmadan daha ucuzunu nasıl önerebiliriz? Elbette ihalenin sonucunu bekleyeceğiz. İhaleye girseydin… İhaleye girseydim, e ihaleyi alsaydım. 2 bin lira teklif ettiyse, ihaleyi 2 buçuk bin liraya alsaydım o daha mı iyi olacaktı? 2 bin lira belirlenmiş diyelim, biz bin 900’e yapalım bunu diyoruz. Burada anlaşılamayacak bir şey var mı arkadaşlar? Ben İl Özel İdarenin işine belediye olarak ihaleyi verdikleri firmadan daha ucuz teklif verdim, protokol önerdim, ödemeler konusunda daha esnek davranacağımı söyledim. Dolayısıyla oradan 3 lira para kazanılacaksa bu hizmet de kamuya dönecek, benim cebime girmeyecek ki. Ama öbüründe firmanın sahibinin cebine girecek.

  BİZ YAPALIM DİYORUZ, DAHA UCUZA YAPALIM DİYORUZ

  Bu konuda siz de Bolu halkı tarafından belediye meclisine seçildiniz. Dolayısıyla belediyenin menfaatlerini korumak sadece benim görevim değil. Burada CHP’li, MHP’li, İYİ Partili, AK Partili kim varsa hepsinin görevi. Dolayısıyla burada bizim arkamızda durmanız lazım. ‘Niye Bolu Belediyesine verilmedi kardeşim?’ diye. Bu soruyu Valiliğe ve İl Özel İdareye sormanız lazım. Yanlış bir şey önermiyoruz, dilenmiyoruz. Biz yapalım diyoruz, daha ucuza yapalım diyoruz. 3 kuruş kar edilecekse burada, onu da biz kamuya harcayalım diyoruz.”

  BELEDİYE İLK TEKLİFİ BİR AYI GEÇKİN SÜREDE İHALE TARİHİNDEN SONRA TESLİM ETMİŞ

  Konu hakkında yaşanılan tartışmaların ardından İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada ise adım adım yaşanan sürece ilişkin gelişmelerin nasıl işlediği şu ifadelerle açıklandı “Bolu Belediye Başkanlığı yetkililerinin Bolu basınına yapmış oldukları çeşitli açıklamalarda Kurumumuzu ilgilendiren hususlarla alakalı kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. İl Özel İdaresi olarak 2019 yılı programımızda olan Kartalkaya turizm yolu Turizm Bakanlığı ödeneği, Dörtdivan-Kartalkaya, Bolu-Bahçeköy, Bolu-Ahmetler gurup yollarının sıcak asfalt (BSK) yapım işi KÖYDES ödeneği ile bitüm idaremize ait olmak üzere ihaleye çıkılmadan önce daha önceki yıllarda olduğu gibi asfalt plenti olan Bolu Belediyesi ile anlaşılması halinde protokol dahilinde yapılmak amacıyla 13.05.2019 tarihli yazımızla fiyat talep edilmiş, fiyat teklifinin gecikmesi üzerine yaz mevsiminin kısa olması göz önüne alınarak kurumumuz ihaleye çıkmış, ihale 21.06.2019 tarihinde 9 iştirakçiyle gerçekleştirilmiştir. Belediyeden talep edilen fiyat teklifi kurumumuza 24.06.2019 tarihinde ulaşmıştır.”

  BELEDİYENİN İLK TEKLİFİ İLE SON TEKLİFİ ARASINDA UÇURUM VAR

  Yazılı açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı “21.06.2019 tarihinde yapılan ihale şartnamesinde sonradan telafisi olmayan teknik hatalar içermesi sebebiyle ihale komisyonu tarafından iptal edilmiştir. 24.06.2019 tarihinde ihale şartnamesindeki hatalar düzeltilerek ikinci ihale yapılmış, 8 firma iştirak etmiş, en uygun teklifi veren firmaya tebligat yapılarak ihale neticelendirilmiştir. İhale komisyonunca ihalenin neticelendirilmesi ve tebligatın yapılması sonrası Bolu Belediye Başkanlığımız 24.07.2019 tarihli Bolu Valiliğimiz havaleli yazı ile idaremize ihale edilen kesinleşen işin belirtilen fiyatla protokol dahili yapılabileceğini bildirmiş, yazıya cevaben idaremiz buna cevap vermiştir. Bolu Belediyesinin birinci ihale sonrası sunmuş olduğu fiyatlar, birinci ihale fiyatlarının çok üzerinde, ikinci ihale sonrası ihale mevzuatına aykırı sunulmuş teklif ile en uygun teklif arasında da bariz fark bulunmamaktadır. (Yaklaşık 50 m. Fazla yol yapılabilmektedir.)

  KANUNEN NEDEN TEKLİF ETMEDİN?

  Kamu kurumları işlerini kanunlar, yönetmelikler esas alınarak kurumsallık, etik ilkeler, kurumun itibarı ve güvenilirliği zedelenmeden yapmak zorundadırlar. İl Özel İdaremiz ihale komisyonu bahsedildiği gibi kanun ve yönetmeliklere göre ihaleyi sonuçlandırmış, Bolu Belediye Başkanlığımız resmiyette yeri olmayan bir şekilde ihale neticelendikten sonra teklif vermiştir. Kanun ve yönetmelikler karşısında bu talebin karşılanması mümkün olmayıp zira ihale öncesi teklif vermesi mümkün iken vermemesi anlaşılamamıştır. İl Özel İdaremiz her türlü siyasi polemik ve çekişmenin dışındadır. İşlerini kanun ve yönetmeliklere göre yürütmektedir. İdaremiz yıllık Sayıştay denetimine tabi ayrıca makamlarca istenildiğinde Bakanlığımız incelemesine de açıktır. İl Özel İdaresi olarak amacımız, kaliteli hizmeti daha ucuz fiyatlarla yaptırarak, Bolumuza daha fazla hizmet etmektir. 487 köyümüzün ihtiyaçlarını, sel, yağmur, kar demeden, gece-gündüz, devletimizin imkanlarını seferber ederek bizler aracı olarak yapmaya çalışıyoruz ve çalışacağız.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.