Gündem

Sanayi esnafı yine mağdur, yine sahipsiz!

5 Kasım 2019 . 11:28

Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili yaşanan son gelişme yine sanayi esnafını üzdü. Geçmiş dönemde Bolu Belediyesi tarafından alınan meclis kararı ile Kentsel Dönüşüm çalışması yapılacak alanda işyerine tek çivi çakamayan esnaf, kararın bozulmasının ardından mağduriyet yaşamaya devam ediyor.

Sanayi esnafı yine mağdur, yine sahipsiz!

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Alaaddin Yılmaz’ın belediye başkanlığı döneminde belediye meclisinde alınan karar gereği şehrin merkezinde kalan Küçük Sanayi Sitesi hakkında belediye meclisinde kentsel dönüşüm kararı alınmıştı. Yeni karara göre Bolu Belediyesi, Esnaf Odaları Birliği ve Bolu TSO işbirliği ile Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyetini sürdüren esnafın Yeni Sanayi Sitesi’ne taşınmasına karar verilmişti. Karar günlerce kamuoyu gündeminde tartışılmış sanayi esnafı duruma tepki göstermişti.

  ESNAFIN BAŞVURUSU KARARI BOZDU

  Taşınma kararına direnç gösteren esnaf 2012 yılında planlanmaya başlanan ve Alaaddin Yılmaz’ın Bolu Belediye Başkanlığı döneminde belediye meclisinde alınan kentsel dönüşüm kararıyla işyerinde düzenleme yapamaz, çivi çakamaz hale geldi. Belediye tarafından alınan karar gereği Küçük sanayi sitesinin emlak değeri de düşmüş oldu. Değersizleşen işyeri ve emlak değerleriyle esnaf yeni bir mağduriyet durumuyla karşılaştı. İşyerleri hakkındaki yeni durumu esnaf kredi başvurunsa bulunduğu bankaya teminat olarak gösterdiği işyeri hakkında gelen banka raporundan öğrendi. Esnafın ikinci kez mağduriyetine yol açan uygulamaya sanayi esnaflarından biri tepki göstererek mahkeme yolunu tuttu. Para etmeyen işyerleri ve emlak değerleri hakkında başvuruda bulunan esnaf ticaret yönüyle mağduriyet yaşadıklarını gerekçe gösterdi. Kentsel dönüşüm kararının bozulması yönünde talepte bulundu. Konuyu inceleyen mahkeme esnafın talebini haklı görerek kentsel dönüşüm kararını iptal etti.

  BELEDİYEDEN SES SEDA YOK

  Mahkeme tarafından verilen karar gereği yapılan son değişiklikle birlikte Bolu Belediyesi tarafından alınan kentsel dönüşüm kararı iptal edilmiş oldu. Karar iptal olmasına rağmen sanayi esnafı üzerinde hala kentsel dönüşüm kararı varmış havası estirilmesi ve sanayi esnafına işyerleri hakkında herhangi bir düzenleme yaptırılmaması şaşkınlıkla izlenmeye devam ediliyor. İki arada bir derede ne yapacağını bilmeyen esnaf, çaresiz ve suskun şekilde Bolu Belediyesi’nin bu konu hakkında bir adım atmasını bekliyor. Konuyla ilgili esnafların Bolu Belediyesine yaptığı başvurulara bu güne kadar net bir cevap verilmezken, Belediye tarafından bu güne kadar konuyla ilgili hiçbir açıklama da yapılmadı. Şu an belediye talepte bulunan vatandaşa imar formülü ve yapı ruhsatı bile veremiyor. Vatandaş çaresizce belediyeden bu konuya bir açıklık getirmesini bekliyor. Kentsel dönüşüm kararı ve bu karara göre hazırlanmış imar planları iptal olmuşsa eski planlara göre neden işlem yapılamadığı diğer merak edilen konular arasında. Yaşanan mağduriyetin nasıl giderileceği kamuoyu tarafından merak ediliyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.