Gündem

Gerçekleri anlatmaya mı örtmeye mi geldiniz?

15 Ocak 2020 . 16:27

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yerel Üst Kurulu Başkanı Ahmet Şekerli’nin MÜSİAD Bolu Şube üyelerinin yönetimi ve üyeleri ile toptan istifası ile ilgili açıklamaları yeni soruları beraberinde getirdi. Şekerli’nin ifadelerinde MÜSİAD Bolu Şube Başkanı Davut Uzun’un görevden alınma sebebinin MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’la yaptığı toplantıda takındığı tavır olarak gösterilmesi pek tatmin edici bir cevap olarak kabul görmedi. Toplantıya Şekerli’nin üyelerin istifaları ile ilgili yayınlanan haberler konusunda basına yönelik tepkisi karşılık buldu ve salonda gergin dakikalar yaşandı.

Gerçekleri anlatmaya mı örtmeye mi geldiniz?

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yerel Üst Kurulu Başkanı Ahmet Şekerli MÜSİAD Bolu Şube’de son günlerde yaşanan istifa olayları ilgili basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına MÜSİAD Bolu Şube’den hiçbir üye katılmazken daha önce MÜSİAD Bolu Şubede başkanlık görevini sürdürmüş olan isimlerden hiçbiri de yer almadı. Şekerli ve ekibine net bir şekilde destek vermeyen Bolu MÜSİAD üyelerinin istifası hakkında hazırlanan yazılı metini okuyan Şekerli basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 11 bini aşkın üyesi ve küresel ölçekteki teşkilat ağıyla ülkemizin en büyük ve en yaygın sermaye platformudur. Kurulduğu günden bu yana ülkemizin ve milletimizin refahı için gayretlerini sürdüren MÜSİAD, özellikle genç nesillerin iş dünyasına entegre olabilmesini ve erdemli ticaret hayatını benimsemesini öncelik haline getirmiş; bu anlayış doğrultusunda 2002 yılında Genç MÜSİAD’ı kurmuştur.

  Türkiye'de 56, yurt dışında 26 temsilcisi ile ülkemizin en büyük gençlik yapılanmalarından biri olan Genç MÜSİAD, ülke ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına faydalı olabilme gayreti ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Söz konusu gelişmeler ışığında, Bolu Şubesinde vuku bulduğu iddia edilen konu, muhatapları arasında yaşanmış münferit bir hadise ve tamamen MÜSİAD iç işleyişi ile alakalı bir mevzu olup basım-yayın organlarında bahsi geçen örgütsel yapılanma ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

  “HAKKANİYETSİZ VE ART NİYETLİ HABERLER” DEDİ AMA…

  Şekerli ifadelerinin devamında yaşanan istifa olayının başından sonuna kadar basında sonuçları hakkında net bir bilgiye sahip olmadığını ortaya koyan “Buna rağmen; gazetelerde ve diğer mecralarda hakkaniyetsiz ve art niyetli haberlerin yer aldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.” Sözleri ve konuşmasının devamında sürekli olarak suçu basına atarak habere yansıyan konuda kendilerinin doğru gösterilmediğine ilişkin iddialarına cevap gecikmedi. Şekerli’nin kurumları hakkında yapılan haberler konusunda bilgi sahibi olmadığı toplantının devamında anlaşıldı. Şekerli yaşanan gelişmelerin tamamının basında karşılık bulup taraf iddialarını tamamının basın gündeminde değerlendirildiği bilgisine toplantı anında sahip olabildi. Şekerli ve ekibinin Bolu’da yayın yapan gazete ve haberlerini takip etmediği ve basına yansıyan haberler hakkında bilgi sahibi olmadığı anlaşıldı.

  “GEÇMİŞİNDE HAYIRLI FAALİYETLER YAPTIĞINI DÜŞÜNDÜM…”

  Şekerli MÜSİAD Bolu Şube Başkanı Davut Uzun arasında Genç MÜSİAD başkan adayı belirlenme süreci ile ilgili gerçekleşen görüşmeleri şu ifadelerle özetledi “Bolu Şube Başkanı Davut Uzun beni arayarak “Başkanım Genç MÜSİAD genel merkez bize bir arkadaş önerdi. Ben bu arkadaşı mülakata aldım görüştüm. Bu arkadaşa FETÖ ile ilgili soru sordum küfreder misin diye sordum karşımdaki kişi ‘Ben geçmişinde hayırlı faaliyetler yaptığını düşündüm. Daha sonra devletimiz bunu düşman ilan etti. Bende aynı kanaatteyim” bu beyan karşısında ‘sen ne diyorsun’ dedim. FETÖ bizim kırmızıçizgimizdir dedim. Hemen bu mevzuyu kapat. Davut Uzun’a sen bana kendi adayını gönder dedim. Biz burada net tavrımızı zaten göstermişiz. Benim önemsediğim değer verdiğim şube başkanım ben bu konuda mülakat yaptım rahatsızım diyor. Ben teşkilat başkanı olarak kendisine diyorum ki FETÖ bizim kırmızıçizgimizdir sen bize kendi adayını gönder demişim. O günden sonra adayını bana göndermiş ve ben adayını onaylamışım. Bu yaşanan olayın üzerinden bir ay bir buçuk ay geçmiş biz yeni göreve gelen bu arkadaşı genel başkanımıza karşı gösterdiği üsluptan dolayı görevden almışız. Yönetim kurulundaki arkadaşımız bu konuyu tamamen bu olayı ilk yaşanan olaya çevirip servis etmiş.

  BOLU’NUN İŞLETMECİLERİNE BOLU İNSANINA SAYGISIZLIK YAPIYORSUNUZ

  Bu ifadelerin üzerine Bolu Bakış haber sitesi sahibi Mahmut Alan “Siz devlet kurumu musunuz? Sizin görevlendirdiğiniz ya da onay verdiğiniz Bolu MÜSİAD şube’de 62 tane üyeniz burada yönetim dâhil hepsi istifa etmiş. Siz bu FETÖ ile anılan bu kişi hakkında bize kim önermiştir bu adamın güvenlik soruşturması ile birlikte devletin savcılığına emniyetine başvuruda bulundunuz mu? Buraya gelmişsiniz Bolu’nun işletmecilerine Bolu insanına saygısızlık yapıyorsunuz haksızlık yapıyorsunuz?” diyerek MÜSİAD Genel merkez yöneticisini protesto ederek toplantıyı terk etti.  Şekerli yaşanan gerginliğin üzerine konuyla ilgili yaptığı açıklamada Genç MÜSİAD için bahsi geçen aday hakkında herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı ile ilgili cevap vermedi. Şekerli konu hakkında şu değerlendirmeleri yaptı “MÜSİAD’ın hangi çizgisi FETÖ’nün çizgisine yaklaşmış. 11 Bin üyesinin içerisinden eski üyeler olmasına rağmen 17-25 Aralık sürecinden 15 Temmuz’a kadar 58 üyesi çıkarılmıştır. Bu konuda en ari en temiz teşkilattır bizim teşkilatımız.

  GENEL MERKEZİN SUÇU YOK MU?

  Toplantının devamında Bolu Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Akyan Şekerli’ye şu soruyu sordu “Neredeyse bütün şube üyelerinin tamamını istifa ettiren bu kadar insanı kızdıran gücendiren tavır içerisinde genel merkezin hatalı olması veya yanlış anlaşılma durumu söz konusu değimlidir? Çünkü ortaya çıkan görüntü bu durumu göstermektedir. Buradan bir sonuç çıkartılarak yapılan uygulamada tekrar revize etme gözden geçirme durumu olamaz mı?” Şekerli soruya şu şekilde cevap verdi “Biz sabahleyin geldik. Biz buradaki arkadaşlarımıza gelmeden öncede bildirdik. Gelen arkadaşlarımıza da bildirdik biz akşam saat 16.00’ya kadarda buradayız. Bu olay bir kere başkan görevden alındı şekliye değil yönetim komple görevden alındı şekliyle lanse edilmiş. Biz sadece başkanı görevden aldık” Şekerli ve ekibinin MÜSİAD Şubede bulunduğu saatler de ve sonrasında MÜSİAD’dan istifa eden üyelerden herhangi bir dönüş olmadığı bütün üyelerin istifa kararından geri adım atmadığı öğrenildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.