Yazarlar

"KÖROĞLU ÖTÜKEN TOPLULUĞU"ndan ( 2 )…

Mustafa Cop

"KÖROĞLU ÖTÜKEN TOPLULUĞU"ndan ( 2 )…

  “BAİBÜ” Köroğlu Ötüken Topluluğu’nun davetiyle “ATSIZ” konferansı vermek üzere Bolumuza teşrif eden “Prof. Dr. Osman Fikri SERTKAYA” Hoca’nın Yeşil Salon’daki “11 ARALIK 2018” Salı tarihli 2 saat süren dolu dolu programını, hatıralarını ilgili akademisyen dostlarımızla, “Türkoloji” tahsili yapan gençlerle birlikte de ilgiyle dinledik. Hüzünlendik de.

   Notlar da aldık. “ORADAYDIK.”

  “Vaktiyle bir ATSIZ varmış, derlerse ne hoş! Anılmakla hangi ruh olmaz ki sarhoş?“

  Vefatının 43. senesinde fikir ve dava insanı, değerli şahsiyet “HÜSEYİN NİHAL ATSIZ” (1905-1975) Karacaahmet’teki kabri başında da anılırken Türk büyükleri arasında “80“li yıllarda KÜLTÜR Bakanlığımız tarafından yayınlanan Nihal ATSIZ “KİTABI nın da “YAZARI” olan “OSMAN SERTKAYA”  Hoca o nefis üslubuyla “BOZKURTLAR”ın “RUH ADAM”ın ”DELİ KURT”un “YOLLARIN SONU”nun Yazarı ROMANCI, ŞAİR, TÜRKCÜ ”ATSIZ”ı bir ilim insanı hassasiyetiyle anlatırken konferansının sonundaki heyecanını da gözyaşlarını da görebilmeliydiniz dostlar.

  “DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ÖZGÜRLÜK” istenen bu günlerde bir kez daha “ATSIZ”ı okumak, onu tanımak, tanıtmak münevverlerimizin, akademisyenlerimizin, siyasilerimizin, medyacılarımızın da “VEFA” görevi de olabilmelidir.

  ”AHMET HAKAN”da olduğu gibi… Anımsayalım. Geçen yıl (2017)’de “Hürriyet”teki köşesinde “BENİM GÖZÜMDE ATSIZ” başlığıyla vefat yıldönümünü unutmamış. ŞU satırları da tarihe not olarak düşürmüştü. ”OKUYORUZ.”

  “ÜLKÜCÜ hareketle en küçük bir bağım olmamasına rağmen Nihal Atsız’ın “Bozkurtlar” ve “Deli Kurt” kitaplarını okumuştum. Lisedeydim. Su gibi içmiştim iki romanı da. Daha nitelikli bir Battalgazi filmi ya da daha sürükleyici bir Tarkan filmi izliyor gibi olmuş, hatta azıcık da gaza gelmiştim. Fakat ülkücü harekete mesafeli oluşumdan dolayı… Bunu yanımdakilere, yöremdekilere itiraf bile edememiştim. Nihal Atsız’ın vefat yıldönümü vesilesiyle gecikmiş olarak bir hakkı teslim ediyorum. HAKİKATEN EFSANEVİ ROMANLARDI OKUDUĞUM O İKİ ROMAN.” ”Ahmet Hakan / HÜRRİYET”

  EVET, dostlar işte bu… BUNUN benzeri bir anekdotu da bugün Bolu’da “Prof. Dr. Osman F. SERTKAYA” Hoca biz haziruna salonda anlattı. ÜNLÜ “CHP”li siyasetçi “ALİ TOPUZ” BEY DE Ankara’da kürsüden devrin “KÜLTÜR BAKANI” (Rahmetli) ”MÜKERREM TAŞCIOĞLU” Bey’e hocanın yazdığı bu “Nihal Atsız“ kitabını okuduğunu ve onu yanlış tanıdıklarını da ifade ederek özür dilemişti. Siyaset işte bu… Siyasetçi de böyle olmalı dostlar. Yoksa lüzumsuz yere ona buna şucu, bucu demek kime yarar ki? Kendilerine de… Bolu’ya da… Değil mi?

  GELELİM şimdi de “KONFERANSÇI”mız “OSMAN SERTKAYA” HOCA’YI kısaca tanıtmaya. ”1946”da “ADANA”DA doğdu. ”1968”de “İÜ” EDEBİYAT FAKÜLTESİ, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden MEZUN OLDU. Mezun olduğu bölümde Araştırma Görevlisi (1970), Doktor (Ocak 1970), Yardımcı Doçent (Haziran 1982), Doçent (Ekim 1989), PROFESÖR (Ağustos 1999) unvanları ile 44 yıla yakın çalıştı. AĞUSTOS 2013’te yaş haddinden EMEKLİ oldu. Başlıca ESERLERİ; “Göktürk tarihinin meseleleri”… ”Dede Korkut Kitabı’nın Dresden Nüshasının yıllar Giriş Bölümü”… ”Eski Türklerde PARA”… ”HÜSEYİN NİHAL ATSIZ, HAYATI VE ESERLERİ “… 1996-2009 yılları arasında da “İÜ REKTÖRLÜĞÜ”ne bağlı “TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ”nün MÜDÜRLÜĞÜNÜ de yapan SN. “Sertkaya“ HOCA, “PIAC”… ”DMG”… ”SUA”… ”CASA” gibi kuruluşların asli üyesi, Tataristan Bilimler Akademisi Galimcan İbrahimov Dil Edebiyat ENSTİTÜSÜ ile MACARİSTAN Alexander de Körös Csomo ENSTİTÜSÜ’nün ise “ŞEREF ÜYESİ”DİR.

  Bu değerli ilim insanımızı Tabiatın Kalbi, Cennet Bolu’ya davet ederek bir konferans vermesini sağlayan “BAİBÜ”nün çok değerli Öğretim ELEMANI Dostlarımıza ve bu etkinlikte de emeği geçen tüm “KÖROĞLU ÖTÜKEN TOPLULUĞU”nun genç üyelerine de kalbi muhabbetlerimizi sunuyoruz. Teşekkürler.

  SAYGILARIMIZLA.

  Selam ve “MUHABBETLE“…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları