Yazarlar

Diploma iş dünyasında ne kadar karşılık buluyor?

Öznur Akkaya

  Türkiye’de 2018 yılı itibariyle 175 üniversite bulunuyor. Bunun 46 tanesi İstanbul’da 129’u diğer illerde…

  Her yıl bu üniversitelerden mezun olan yaklaşık 650 bin genç iş bulma telaşına katılıyor.

  Mezun öğrencilerin iş bulamama sebeplerinin başında kamuda çalışma isteği ve kriterlerinuymaması, atama bekleme, iş beğenmeme, alım kontenjanlarının kısıtlı olması gibi başlıca nedenler var. Bir de ailelerin kıyamayıp işsiz çocuklarına ciddi harçlıklar vermesi de iş beğenmeme ve arama  sürecini artıran ayrıca bir sebep.

  Mezuniyetten sonra iş bulmak için nasıl avantajlı duruma geçebilirim, nasıl tercih edilen biri olabilirim?

  Şahit olduğum çokça iş görüşmesi oldu ve maalesef hala iş görüşmesine velisi ile gelen, dilekçe yazamayan, kendini iyi ifade edemeyen mezun öğrencilerimiz var. Hatta bilhassa okulunu dereceyle bitiren gençlerimizde veya Türkiye’de popüler sayılabilecek yerlerden mezunsa maaş-pozisyon beğenmeme durumları sıklıkla görülüyor. 

  Dolayısı ile öğrenciler mezun olduğu üniversitenin etiketi, puanı, diploması dışında kendilerine artı değer katacak beceriler edinmeli, kişisel gelişimlerine ayrıca önem vermeliler. Gönüllü sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları, iyi derecede en az bir yabancı dil bilmeleri (Ki artık bir yabancı dil yeterli bile değil), bir spor dalında başarılı olması veya bir üniversitenin bir kulübünde gönüllü çalışmalar yapmalı bile tercih sebebi olmalarını sağlıyor.

  Okul dönemindeki zorunlu staj yeterli görülmüyor

  Staj yapma, okul-aile-arkadaş üçgeni dışında iş hayatı hakkında bilgi sahibi olması ve iletişim becerilerini geliştirmesi yönünde oldukça etkili fakat zorunlu staj artık yeterli görülmüyor.

  Henüz öğrenciyken erasmus gibi programlardan faydalanarak yurt dışı deneyimi kazanmaları  globalbakış açısına sahip ve dünya değişimlerine kolayca adapte olabilen çalışanlara daha çok ihtiyaç duyulduğu için çok önemli.

  Gençler ne  kadar erken uluslararası ortamlarda, farklı kültürlerle tanışmaya başlarlarsa, bu bakış açısı o gencin zihninde ve karakterinde o kadar erken yerleşiyor. 

  İş dünyası artık yaratıcı gençleri istiyor 

  Yaratıcılığını ve farkını gösteren gençlerin tercih sebebi olduğu günümüzde           “ Akademik başarı puanı” elbette ki yeterli değil. Hem akademik hem sosyal yönden kendini geliştirmiş, iyi iletişim becerilerine sahip, özgüveni yüksek, girişimci ruha sahip, insana ve topluma duyarlı gençler kolayca sivrilip iş dünyasında kendine yer edinebilmekle kalmayıp yükselebilir.

  Bir sonraki konu ve yazıya kadar sevgiyle kalın…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları